Пам’яті Блаженнішого Володимира

Блаженніший Володимир. Фото: www.pravlife.org

„Я нарву цветов букет,
Среди них ромашки нет.
Я её одну сорву
И к своей груди прижму…”

«Ромашка белая»,
Володимир (Сабодан),
Блаженніший Митрополит Київський і всієї України

Відкрити для себе незвідані сторінки із життя Митрополита Київського і всієї України Володимира, пізнати Блаженнішого не лише як видатного релігійного діяча, великого молитовника, а ще як тонкого лірика і людину невичерпної любові та щирості серця мали змогу цими днями усі бажаючі. 4 липня, з благословення митрополита Вінницького і Барського Симеона, у м. Вінниці відкрилася фотовиставка «Село Марківці – мала батьківщина Блаженнішого Митрополита Володимира», присвячена річниці преставлення Владики. До експозиції увійшли світлини із відвідин Блаженнішим рідних Марківець, фотографії родичів та близьких людей, з якими пройшло дитинство та юність майбутнього митрополита, зображення церкви, батьківської хати, «воріт у дитинство», чудових краєвидів села та його околиць.

Пересувну виставку, що стартувала саме з Вінницької області, яку покійний Владика Володимир вважав своєю малою батьківщиною, офіційно відкрили господар єпарїхії митрополит Вінницький і Барський Симеон (Шостацький) та духівник Фонду пам’яті Блаженнішого Володимира митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр (Драбинко), який разом із головою фотослужби Блаженнішого протоієреєм Максимом Брусникою був автором представлених світлин. На відкриття завітало духовенство не лише Вінницької, а й інших єпархій. Почесними гостями стали митрополит Хмельницький і Старокостянтинівський Антоній (Фіалко) та архієпископ Житомирський і Новоград-Волинський Никодим (Горенко). Барське благочиння на урочистому заході представили: архімандрит Серафим (Поворозник), Благочинний Барського району, настоятель Свято-Успенського собору та клірик храму протоієрей Ростислав Рябий. Окрім численних представників духовенства, на відкриття виставки завітали небайдужі миряни та журналісти обласних і районних ЗМІ.

Експозиція зі світлинами розташувалася в арт-галереї торгового центру «ІнтерШик» (вул. Архітектора Артинова, 12-а). Робота фотовиставки тривала з 4 до 6 липня. Залу для проведення заходу було орендовано зі спонсорських коштів.

Відкриття виставки пройшло в напрочуд теплій атмосфері. Архієреї, які добре знали покійного Владику особисто, розповіли багато приємних та зворушливих моментів із відвідин Предстоятелем своєї малої батьківщини, до якої з архіпастирськими візитами Блаженніший приїжджав щороку. Гості заходу змогли побачити сливовий садок та будинок, у якому народився і виріс майбутній митрополит Володимир, храм на честь св. Онуфрія Спасо-Преображенського монастиря, у якому маленький Віктор Сабодан (мирське ім’я Блаженнішого) прийняв таїнство хрещення. Митрополит Симеон поділився спогадами про незабутні миті, проведені поряд із покійним Предстоятелем, про «ворота в дитинство» – звичайні сільські ворота, коло яких Блаженніший часто любив ділитися спогадами про минуле. Також владики розповіли про особисті вподобання Предстоятеля та мудрі настанови, які від нього отримали. Із цих спогадів та фотографій, як з мозаїки, кожен відвідувач міг краще пізнати Блаженнішого, ще більше пройнятися до покійного Митрополита почуттями любові та вдячності.

В якості ведучого урочистостей виступив протодиякон Владислав Демченко. Справжньою окрасою заходу став хор духовенства м. Вінниці. Величне та піднесене виконання творів не змогло залишити нікого байдужим. А «Вічна пам’ять» Блаженнішому Володимиру, до співу якої долучилися всі присутні, дозволила гостям ще раз молитовно пом’янути покійного Предстоятеля.

«Блаженніший завжди з нами, наче і досі живий, – запевнив у вступному слові митрополит Симеон. – Він на фотографіях, в наших думках, у наших словах. Продовжуючи вже без нього життя тут, на землі, ми завжди відчуваємо його присутність. Хай Господь благословить початок нашого гарного спомину через фотовиставку, щоб ми завжди пам’ятали, скільки доброго зробив Блаженніший для Церкви, для українського народу та особисто кожному з нас – і священникам, і мирянам. Адже його щиросердня молитва звучала кожен день, у всіх кінцях світу, де б не бував Блаженніший. А зараз він возносить цю молитву коло Престола Царя Слави за нас – його духовних чад, за свою Церкву, за малу батьківщину Марківці та вітчизну Україну і за весь світ. Віримо, що сьогодні його молитва має велику силу там і допомагає нам жити далі та рухатись шляхом, який освітив для нас Блаженніший Володимир».

Першу екскурсію виставкою провів митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр (Драбинко), який був секретарем Блаженнішого та залишався з ним до останніх днів. Владика Олександр розповів, чого навчив його покійний Предстоятель і з чого кожен із нас має узяти приклад: «Паства чує голос істинного пастиря і йде за ним. Ми ж пам’ятаємо голос доброго нашого пастиря Блаженнішого Митрополита Володимира. Голос, який закарбувався у наших серцях та умах. «Світло пишуть» – так з грецької перекладається слово «фотографія». І завдяки ним ми можемо запам’ятати та передати нащадкам світлий образ нашого Предстоятеля, можемо доторкнутися до його величної постаті. Він навчив нас і показав, як потрібно ставитися до рідної землі, до матері, до Батьківщини, якою для нас є Україна. Дивлячись на його любов, ми починаємо по-іншому ставитися і до самих себе. Ми задумуємося, як би вчинив Блаженніший Володимир. Нашому серцю і очам буде не добре, якщо ми зробимо щось не так. Достатньо лише доторкнутися до будь-якої риси Владики – і ми побачимо неозору величину. Що в тій величині? Там сині води, ромашки, що цвітуть у лузі… У всьому серце, у всьому душа, «душа мого народу – пісня», як любив казати Митрополит Володимир. Він любив поезію, писав вірші сам, багато із них було покладено на музику. Це те, що виховує нас, робить нас людьми, «человеками». «Человек» – «чело, смотрящее в век». І коли ми дивимося у майбутнє, то порівнюємо його з тим, як на це майбутнє дивився наш покійний Предстоятель».

На завершення всі присутні заспівали пісню «Белая ромашка» на слова Блаженнішого Володимира, яка вже встигла стати народною та яку знають і люблять не лише на Вінниччині, а й по всій Україні.
Як запевнили організатори, скоро експозиція буде поповнена новими світлинами, а виставка пройде і в інших містах нашої країни.

Нагадаємо, що Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Володимир (Сабодан), який 22 роки очолював Українську Православну Церкву, відійшов до Господа 5 липня 2014 року. Пам’ятні заходи, присвячені роковинам упокоєння Предстоятеля пройдуть по всій Україні.

Прес-служба Барського благочиння

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.

  •  

    ЗНАЙШЛИ ПОМИЛКУ В ТЕКСТІ? Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter